Sourozenci na život a na smrt

„Ke svému bratrovi  mám zvláštní vztah,“ Lucie se dívá s láskou na svého čtrnáctiletého bratra, který jí zachránil život. 

Od úrazu k leukémii

Život se může v jedné vteřině obrátit vzhůru nohama. Své o tom vědí rodiče dnes už jedenadvacetileté vysokoškolačky ze slovenského Spišského Podhradia.

„Když měla Lucka sedm let, spadla ve škole a museli jsme ji odvézt do nemocnice. Tam zjistili, že má vyšší počet bílých krvinek. Poslali nás na další vyšetření, kde potvrdili diagnózu: chronická myeloidní leukémie. V tom momentu se nám zhroutil celý svět,“ vzpomíná její maminka na nejtěžší okamžik svého života.  Její dcera potřebovala transplantaci krvetvorných kmenových buněk, vhodný dárce nebyl k dispozici. Náhoda tomu ale chtěla, že v září, kdy se Lucie zranila, její maminka přišla do jiného stavu. Na cestě byl Patrik, který s sebou přinesl dar – pupečníkovou krev. 

Malý bratr, velký zachránce

„Pravděpodobnost shody transplantačních znaků u sourozence je dvacet pět až třicet procent. Nechtěli jsme, aby nám ušla možnost odběru pupečníkové krve,“ vysvětluje primářka Transplantační jednotky kmenových krvetvorných buněk v DFNsP v Bratislavě MUDr. Júlia Horáková, PhD. Po odběru pupečníkové krve přišla dobrá zpráva. Malý Patrik byl vhodný dárce. Buněk však nebylo dost, a tak lékaři počkali, až bude chlapčekovi rok, odebrali mu kostní dřeň a doplnili jí pupečníkovou krev. Luce podstoupila transplantaci v roce 1999. Stala se tak vůbec prvním slovenským dítětem, které využilo sourozeneckou pupečníkovou krev. „Do dnešního dne jsme transplantovali pěti dětem pupečníkovou krev od svého sourozence a v dalších čtyři případech po Lucce bylo množství odebrané pupečníkové krve dostatečné,“ dodává primářka Júlia Horáková.

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->