Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Zastaví vlastní pupečníková krev rozvoj diabetu typu 1?

Autologní (vlastní) pupečníková krev může být klíčem k prevenci vzniku diabetu u dětí z rizikové skupiny. Pokoušejí se to dokázat vědci z Austrálie, kde zahájili pilotní klinickou studii, jedinou svého druhu na světě. 

Pupečníková krev obsahuje kromě kmenových buněk i speciální imunitní buňky, tzv. vysoce funkční T regulační buňky. Tyto buňky mají schopnost imunomodulace – schopnost navodit změny v imunitním systému. Imunoterapie založená na obnově imunitní tolerance dokáže zabránit rozvoji autoimunitních onemocnění, mezi které patří i diabetes typu 1. Pro tento mechanismus existují jasné vědecké důkazy. Funguje na zvířecích modelech, proto je důvod očekávat, že to bude podobné i u lidí. 
 
Lékaři čekají, že infuze jedinečných imunitních buněk, které se nacházejí v pupečníkové krvi, dokáže zabránit vzniku diabetu typu I. u dětí nebo významně oddálit jeho nástup. Klinickou studii vede profesorka Craig, dětská endokrinoložka z nemocnice Westmead v Sydney. Kladné výsledky studie umožní zvýšit veřejné povědomí o pupečníkové krvi a také podpoří rozhodnutí rodičů uchovávat ji pro svoje děti. To může být důležité zejména pro rodiny, ve kterých se častěji vyskytují nádorová či autoimunitní onemocnění
Působení autologních kmenových buněk z pupečníkové krve při léčbě dětí, které už cukrovkou typu I. trpí, se aktuálně předmětem několika klinických studií v Evropě, Americe i Asii. 

 

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->