Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Jedenáct let zmrazená pupečníková krev zachránila život

37 letá Chen měla diagnostikováno myeloproliferativní onemocnění. To znamená, že její tělo ztratilo schopnost správně vytvářet krev, což může vést k leukémii. Pacientka byla hospitalizována a opakovaně potřebovala krevní transfuze. Když v březnu tohoto roku dostala plicní infekci, její zdravotní stav se zhoršil natolik, že musela podstoupit transplantaci krvetvorných kmenových buněk.


Lékařům se nepodařilo najít vhodnou kostní dřeň, úspěšnější byli však v hledání shodné pupečníkové krve, kterou před 11 lety darovala čínská maminka do registru dárců. Úspěšná transplantace proběhla v dubnu tohoto roku a po sedmi týdnech zotavování Chen mohla opustit nemocnici. Byla konečně zdravá.

"Jsem opravdu vděčná neznámé matce, která darovala pupečníkovou krev při narození jejího dítěte. Její dobrý skutek mi zachránil život," řekla Chen.

Pokud není pupečníková krev opakovaně zmrazována  a rozmrazována, její trvanlivost je neomezená, informoval  Wang Ruifeng, čínský výzkumník ze Sichuan. "Teoreticky, může být uskladněna stovky let a po rozmrazení může být použita k léčbě."

Zatím nejdéle uskladněná pupečníková krev, kterou zaslala k léčbě slovenská banka Cord Blood Center, byla v kapalném dusíku 7 let.

 Zdroj: Ecns.cn

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->