Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Přirozená oprava rohovky díky kmenovým buňkám

Léčba rohovkové slepoty je obzvlášť závažným problémem v rozvojovém světě, kde se vyskytuje mnoho případů poškození oka chemicky nebo úrazem, přičemž komplexní léčba pomocí transplantace nebo štěpů z plodové blány není pro většinu populace dostupná.

freeimages.co.uk medical imagesInženýři ze Sheffieldské university vyvinuli novou technologii, pomocí které umí aplikovat kmenové buňky do oka. Doufají, že tato technologie pomůže při přirozené opravě očí poškozených při nehodě nebo následkem choroby. Milionům lidí na celém světě by mohla pomoci zachovat si anebo dokonce znovu získat zrak!
Výsledky průzkumu byly publikované v časopise Acta Biomaterialia. Výzkumný tým v nich popisuje nový způsob vytvoření membrán, které pomáhají při vštěpování kmenových buněk do oka, napodobujíce při tom strukturní vlastnosti samotného oka. Kombinace technik známých jako mikrostereolitografie a elektrostatické zvlákňování umožňují vědcům vytvořit disk biologicky rozložitelného materiálu, který může být upevněný na rohovku. Disk je naplněný kmenovými buňkami, které se následně rozmnoží a umožní tělu vyléčit oko přirozenou cestou. Nejdůležitější vlastností disku je jeho struktura složená z výklenků a kapsiček, které uskladní a chrání kmenové buňky, přičemž napodobují výklenky nacházející se na obvodu zdravé rohovky.
 „Materiál ve středu disku je tenčí než po obvodu, díky čemuž se rychleji rozloží a umožní kmenovým buňkám množit se na povrchu oka a tím opravit rohovku,“ vysvětluje pracovnice EPRSRC, Dr. Ílida Ortega Asencio z Technické fakulty Sheffieldské university.
Další informace v anglickém jazyce naleznete zde.

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->