Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Mezenchymální kmenové buňky a osteoartróza

Téměř 20% klinických studií s mezenchymálními kmenovými buňkami je zaměřeno na onemocnění kostí a chrupavek.

OsteoartrozaZ těchto onemocnění je osteoartróza nejrozšířenějším kloubním onemocněním a nejčastější příčinou invalidity.

Jde o onemocnění, které postihuje celý kloub, ale v první řadě způsobuje biochemickou degradaci kloubové chrupavky. Schopnost samoobnovy chrupavky je velmi omezená, především proto, že se  v ní nenacházejí cévy. Důsledkem toho se původní kmenové buňky a progenitorové buňky nemohou dostat do poškozené oblasti tkáně.

V současnosti neexistuje žádná účinná farmaceutická léčba osteoartrózy, jakkoliv některé léky mohou zpomalit její vývoj. Buněčná terapie pomocí mezenchymálních kmenových buněk nebo diferencovaných buněk chrupavky je jednou z léčebných možností při opravě lézí kloubní chrupavky. Vědci nedávno informovali o nízkoinvazivní implantaci, jejíž pomocí lékaři dopraví mezenchymální kmenové buňky přímo do místa poškození chrupavky.
Slibným alternativním zdrojem kmenových buněk pro regenerativní léčbu chrupavky je taktéž lidská amniová membrána, která je součástí placenty. Vzhledem k tomu, že placenta se po porodu běžně likviduje, amniová mebrána je snadno dostupným materiálem v procesu získávání a uskladňování tkáně a kmenových buněk.
Další informace v anglickém jazyce naleznete zde.
 
Obrázok: http://gazetaedurresit.com/files/2012/11/Osteoartroza_01-520×250.jpg

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->