Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Ve Španělsku byla patentována první umělá kost vytvořená z pupečníkové krve

Praha, 24. července 2013 - Regenerativní medicína, tedy využití kmenových buněk pro léčbu onemocnění, slaví další úspěch. Španělští vědci objevili způsob, jak vytvořit novou kost pomocí kmenových buněk z pupečníkové krve. Tento výzkum je nadějí pro ty, kteří trpí degenerativním onemocněním kostí nebo chrupavek, ale může být využit i k léčbě úrazů.

Španělští výzkumníci získali první patent1 na nový biomateriál, který umožňuje růst kostní tkáně z kmenových buněk z pupečníkové krve. Na tomto patentu spolupracovali vědci z Centra pro biomedicínský výzkum v Granadě, Fakulty věd univerzity v Granadě a Jaénu a Španělského národního výzkumného institutu pro parazitologii a biomedicínu. 
 
Materiál, který objevili, je aktivovaná uhlíková tkanina, která slouží jako třírozměrná podpora pro buňky, které se mohou diferencovat v buňky kostí. Tyto diferencované buňky vytvoří mineralizovanou organickou mřížku, umělou kost.
 
Tato metoda nebyla testována na pacientech, ale vědci vidí velký potenciál v nápravě kostí nebo kosterní struktury, v léčbě nádorů nebo lézí a nahrazení chrupavek. Tento patent může mít velké využití také v regenerativní medicíně. Španělští vědci budou nový materiál dále studovat a testovat.
 
„Kmenové buňky obsažené v pupečníkové krvi mají výjimečnou vlastnost, a to že z nich mohou vznikat všechny ostatní typy buněk. Španělský patent je dalším potvrzením, že budoucnost medicíny je právě v tomto cíleném opravování nemocných tkání pomocí kmenových buněk.  Cord Blood Center nejen že uchovává pupečníkovou krev, ale aktivně se podílí i na jejím léčebném využití. Dětská mozková obrna je jednou z nemocí, které už dnes začínají  pomocí pupečníkové krve léčit,“ dodala Mgr. Iveta Chvátalová, Ph.D., zástupce Cord Blood Center CZ.
 
 
Rodinná banka Cord Blood Center je součástí druhé největší evropské banky pupečníkové krve Cord Blood Center Group, v které uložili pupečníkovou krev rodiče více než 120 000 dětí. Odborníci skupiny CBC spolupracovali při léčebném využití 38 jednotek pupečníkové krve, které byly využité na léčbu samotného dítěte, sourozence nebo nepříbuzného pacienta. Kvalitu transplantátů pupečníkové krve zpracovaných v laboratořích CBC potvrdili transplantační centra po celém světě, např. v USA, Německu, Velké Británii, Francii, Holandsku, Austrálii, Brazílii, Izraeli atd.
 
Informace pro média:
Dita Eckhardtová
Senior account manager
Neopublic Porter Novelli
+420 774 741 478
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->