Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Alexův příběh

Léčba dětské mozkové obrny
pomocí kmenových buněk

Tříletý rumunský chlapec Alex Stan odjel začátkem března do USA. Alex trpí dětskou mozkovou obrnou a jako první rumunské dítě s touto diagnózou je léčený transplantací kmenových buněk z pupečníkové krve.

Podívejte se na video z jeho léčby v USA

Cord Blood Center Group sponzoroval cestu Alexe i jeho rodiny a finančně zajišťoval i samotnou léčbu vlastní pupečníkovou krví v Duke University Hospital, jedné z nejlepších nemocnic v USA. Léčba byla provedena pod dohledem průkopnice léčby pupečníkovou krví a světoznámé odbornice Dr. Joanne Kurtzberg.

quote gunther_ceusters

"Jsme šťastní, že můžeme být první rodinnou bankou pupečníkové krve, která ve střední Evropě poskytuje tuto možnost. Použití vlastní pupečníkové krve v Alexově případě znovu potvrdilo vysokou kvalitu transplantátů připravovaných specialisty v laboratořích skupiny CBC."

Gunther Ceusters, generální manažer skupiny Cord Blood Center

shadow

Alexův příběh


Jeden (ne)obyčejný den

Alexův příběh by mohl být příběhem kohokoliv z nás. Narodil se zdravý, ale v jedenácti měsících se mu přihodilo něco, co mu navždy změnilo život: při jídle mu zaskočilo a následná zástava dechu vedla k mozkové obrně.

Po nehodě se celá rodina snažila, aby se Alexovi dostalo co nejlepší péče. Ještě téhož večera přiletěl z Rakouska specialista na dětskou intenzivní péči z AKH Vídeň, jedné z největších evropských nemocnic.

smile
family

Boj o život

Následovaly měsíce v různých nemocnicích v Evropě a řada terapií. Alex byl po nehodě neschopný se pohybovat a sám přijímat potravu. Více než dva roky se jeho rodina snaží dělat vše, co je v jejích silách, aby si chlapec udržel svaly v dobré kondici a jeho stav se mohl zlepšit.

Chlapcův denní rozvrh zahrnuje pohybovou terapii, terapii pro zlepšení schopnosti příjmu potravy, masáže, akupunkturu, osteopatii, hydroterapii a hippoterapii.

 
quote tudor_panu

"Když jsem Alexe poprvé viděl, nemohl téměř nijak kontrolovat polohu nebo pohyby svého těla a ani komunikovat se světem kolem sebe. Tuto situaci a poškození mozku následkem hypoxie jsme se snažili zlepšit pomocí dlouhodobé terapie."

Prof. Dr. Günther Bernert, neurolog z dětské nemocnice Gottfried von Preyer, Vídeň

Preventivní opatření při narození

Když se Alex narodil, jeho rodiče uložili pupečníkovou krev v rodinné bance Cord Blood Center poté, co nabyli přesvědčení, že v oblasti léčby kmenovými buňkami dochází k novým objevům. Během Alexovi léčby se dozvěděli o nemocnici Duke University, a když jim Cord Blood Center nabídlo léčbu, rozhodli se pro ni.

Na konci roku 2012 byl Alex přijat k léčbě pomocí infúze vlastních kmenových buněk v USA. I když od nehody uplynuly dva roky, stále existuje velká naděje, že Alexovy vlastní kmenové buňky budou vstřebány v poškozených oblastech.

Nikdy nemůžete říct,
že jste nemohli udělat víc

Soustředíme se na budoucnost
Alexovi rodiče jsou optimističtí, ale snaží se zachovat si určitou dávku skepticismu.

quote

„Věříme, že se to zlepší, ale zároveň nechceme definovat, co zlepšení přesně znamená. Snažíme se omezit pocit bezmoci, utrpení a bolest tím, že se soustředíme na budoucnost, na náš cíl, ne na minulost. Jako rodič nemůžete nikdy říct, že jste udělali dost, a nikdy nemůžete přestat.“

George Stan, otec Alexe

kids_hand

Šance na uzdravení

Alexův dlouhodobý lékař prof. Dr. Günther Bernert podporuje toto rozhodnutí: „Jsem si jistý, že transplantace kmenových buněk z pupečníkové krve může z dlouhodobého hlediska přispět ke zlepšení zdravotního stavu a rehabilitaci dětí s různými poškozeními mozku. V současné době ale nemáme dostatek informací, abychom s určitostí mohli říct, která poškození nejlépe reagují na tento léčebný postup.

V Alexově případě byly dva roky věnovány všem ostatním léčebným metodám, a proto je vhodná doba na to začít s jinou léčebnou metodou a dát mu šanci na zlepšení.“

Prof. Joanne Kurtzberg, která vede experimentální léčbu na Duke University Hospital, je ve svých odhadech trochu konkrétnější:

quote lady

“Myslím si, že u Alexe uvidíme výsledky nejdříve za tři až šest měsíců. Je to velmi těžké předpovědět, ale myslím si, že by mohl být čilejší, více si uvědomovat svoje okolí a více interagovat se svými rodiči. Obvykle vidíme změny v kognitivních funkcích, funkcionalitě myšlení mozku, ještě před tím, než se změny projeví u motorických schopností. Takže čekám, že nejdříve bude bdělejší, bude si více uvědomovat, co se děje, a bude trochu lépe komunikovat.“ 

Prof. Joanne Kurtzberg, Duke University Hospital, USA

Projekt Pomocná ruka

Cord Blood Center Group nejenom uchovává pupečníkovou krev, ale zároveň pomáhá svým klientům, kteří potřebují transplantaci. Vizí společnosti je umožnit co nejširší využití kmenových buněk z pupečníkové krve k léčbě pacientů v souladu s trendy ve světové medicíně.

Alexova léčba je součástí unikátního projektu Pomocná ruka, ve kterém Cord Blood Center Group vyhledává pro pacienty zařízení schopná využít pupečníkovou krev k jejich léčbě, organizuje přístup k léčbě a finančně léčbu zajišťuje.

smile

Další příběh

Léčba, která je Alexovi poskytována, je experimentální, ale její účinnost byla již prokázána na jiných pacientech. Kromě Alexe bude brzy v nemocnici Duke University léčena i pětiletá slovenská holčička s diagnózou dětské mozkové obrny. Cord Blood Center Group uhradí veškeré náklady na cestu i léčbu, tak jako v případě Alexe.

Information in English

For more information in English about cord blood collection, its further processing and storage, please send an email to: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .  The website is currently being translated, in the near future you will find an English version as well.

Thank you.

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->