Adresa: Konviktská 291/24, Praha
  Kontakt: 800 900 138

Lénin příběh – Léčba dětské mozkové obrny pomocí kmenových buněk

V prosinci minulého roku dvouleté děvčátko Léna odcestovalo spolu s rodiči do USA. Léně diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu a jako první maďarské dítě ji léčili vlastními kmenovými buňkami z pupečníkové krve v USA. 

Společnost Cord Blood Center Group hradila všechny náklady spojené s cestou malé Lény a její rodiny do Ameriky a také finančně pokryla přístup k léčbě v jedné z deseti nejlepších nemocnic v USA – Duke University Hospital. Na celou proceduru dohlížela světoznámá odbornice v oblasti pupečníkové krve, profesorka dr. Joanna Kurtzbergová. Léna je po Alexovi z Rumunska a Nelly ze Slovenska třetím klientem společnosti Cord Blood Center Group, který se zúčastňuje experimentální léčby dětské mozkové obrny kmenovými buňkami z pupečníkové krve v USA.

Lénin příběh

LénaLéna a její sestra – dvojče – se narodily v roce 2011. Porod začal přirozeně, ale kvůli kolísavé srdeční frekvenci jedné z dvojčat, Lény, se doktoři rozhodli, že císařský řez bude pro obě dívky bezpečnější. Navzdory počátečním komplikacím se obě v prvních měsících vyvíjely jako zdravé děti. Jednoho dne však Léně náhle ztuhla celá levá ruka a noha. Podle odborného posudku tento stav s největší pravděpodobností zapříčinila hypoxie – nedostatek kyslíku při porodu nebo už v děloze.

Kata, Lénina matkaNikdy by mě nenapadlo, že budeme muset použít pupečníkovou krev tak brzy. Když vidíte svoje vlastní dítě vyrůstat trpící vážnou chorobou, dali byste všechno na světě, abyste mu pomohli. Proto jsem vděčná, že jsme se rozhodli využít tuto jedinečnou příležitost a uskladnit dvojčatům jejich kmenové buňky.“ 

Kata, Lénina matka

profesorka Dr. Joanne Kurtzbergová„Když se kmenové buňky dostanou do těla, vytvoří hormony, které vyšlou signály do mozkových buněk, aby pomohly opravit poškozenou oblast. Na základě předchozích průzkumů odhaduji, že potrvá tři až šest měsíců, než se projeví první výsledky.“

Prof. Joanne Kurtzbergová, Duke University Hospital, USA


Krvinka Malvínka

Program Pomocná ruka

Lénina matka se o možné léčbě dětské mozkové obrny pomocí kmenových buněk dozvěděla z článku o unikátním projektu společnosti Cord Blood Center pod názvem Pomocná ruka. Cílem tohoto projektu je:

  • identifikovat klienty, kterým by mohla pupečníková krev pomoct
  • vyhledat pracoviště schopné využít pupečníkovou krev na jejich léčbu
  • zorganizovat přístup k léčbě a podle možností na léčbu i finanční příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.