Využití pupečníkové krve z rodinnych bank ve světe čítá víc než 1000 použití, i když v České Republice zatím žádná autologní transplantace pupečníkové krve při standartní, nebo experimentální léčbě nebyla realizována.

Olga Šípková

Olga Šípková, mistryně světa ve sportovním aerobiku z roku 1997, se rozhodla své dceři Adélce uložit pupečníkovou krev. Co ji k tomu vedlo? Podnikatel­ka a moderátorka v jedné osobě a také ma­minka téměř osmnáctiletého syna Michala a malé tříleté Adélky OLGA ŠÍPKOVÁ využila mož­nosti odběru pupečníkové krve u porodu malé dcerušky. Jako jedna z mnoha českých mami­nek využila příležitosti úschovy kmenových buněk pro její eventuelní budoucí využití…

 „Co se týče odběru pupečníkové krve u poro­du Adélky, tak o tom já skoro ani nevím, jenom vím, že jsme o tom diskutovali, když ji odebí­rali, je to naprosto bezbolestné, je to úžasná záležitost. Dochází k tomu až po porodu, kdy už máte tu největší fyzickou bolest za sebou a nacházíte se v takové úžasné psychické po­hodě plni adrenalinu a endorfinu, jako kdybyste zdolali obrovskou horu a šťastně se postavili na vrcholek, tak a teď je to prostě na světě! Slyšíte své dítě brečet a vidíte, že dítě má dvě ruce a dvě nohy, to je hrozně důležité a člověk si od­dychne.“

„A proč jsem se rozhodla pro odběr pupeční­kové krve? Už právě proto, že mám v životě za sebou nehezké chvíle, když mi odešli oba dva rodiče, aniž by se dožili šedesáti let. Maminka umřela na rakovinu prsu, tatínek na rakovinu mozku a nebylo jim bohužel pomoci. A možná kdyby tenkrát byly kmenové buňky, tak by jim třeba zachránily nebo prodloužily život... A tak si říkám, že je dobré je mít v rodině zasejfované pro „Strejčka Příhodu“.“

 • Icon 04

  POROD

  Po narození dítěte se jeho pupeční šňůra zasvorkuje a odstřihne. Odběr pupečníkové krve se provádí před zahájením druhé doby porodní.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ODBĚR

  Zatímco je dítě již v náručí u rodičů, porodní asistentka nebo lékař odebere pupečníkovou krev do odběrového vaku. Po porodu placenty může provést ještě odběr krve z povrchových cév placenty.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • PŘEVOZ

  Odebraná pupečníková krev je současně s veškerou dokumentací převezena do specializovaných laboratoří. Celý transport zajišťuje dopravní zdravotní služba rodinné banky pupečníkové krve.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ZPRACOVÁNÍ

  Zde se provádí zpracování pupečníkové krve. Provádějí se nezbytná vyšetření a testy, které zkoumají nejen počet jaderných buněk, ale testují krev na přítomnost některých onemocnění.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • ZAMRAZENÍ

  Zpracovaná pupečníková krev se zamrazuje ve speciálním vaku, který je odolný velmi nízkým teplotám. Zamrazení se provádí přímo v laboratořích za přísně monitorovaných podmínek.

  CELÝ ČLÁNEK...

 • USKLADNĚNÍ

  Po zamrazení se skladuje v kontejnerech s tekutým dusíkem při -196°C. Takto připravený transplantát má přesné označení a místo, tak aby byl v případě potřeby snadno dostupný.

  CELÝ ČLÁNEK...

Infolinka

800 900 138

Potřebujete více informací? Máte konkrétní přání? Neváhejte se zeptat.

Kontaktujte nás

 

Videokanál

Videoarchiv

--> --> -->